Photography

Skender Elbasani

August 7, 2021

Obituary

Skenderi lindi ne 11 shtator te vitit 1939.

Ne nje familje me baba intelektual  Hasan Elbasanin dhe nena nga nje familje me vlera patriotike ne historine e vendit tone Aferdita Kokoshi.

Skenderi lindi ne qytetin e Durresit u rrit ne qytetin e Vlores ne tokat e nenes se tij vlonjate ne ane te detit.

Skenderi shkelqeu ne shkolle ne te gjitha vitet nga fillorja deri ne  universitet.  

Ai studioi ne inxhinjerine Gjeollogjike   Dhe u emerua ne qytetin e patosit ku ishte qendra e nxjerjes te naftes dhe gazit. 

U dallua per pune te mire dhe shkencore deri ne graden bashkepuntor i ri shkencor.

Spikati per pregatitjen e larte shkencore dhe zgjidhjen e cdo problemi ne punen e tij te ngarkuar

Ishte person me zemer te madhe  , gjithmone mendonte dhe mundohej te ndihmonte dhe te zgjithte hallet e te tjereve.

Ishte fat i madh te kishe mik dhe shok Skender  Elbasanin. Mendimi i tij ishte gjithmon i dobishem dhe shprese dhenes.

Emigroi ne moshen 59 vjecare me sakrificat e nje emigranti bashke me te shoqen shkolloi djemte e tij Ervinin dhe Arsenin ..  te cilet u punesuan dhe krijuan familjet  nen shembullin e mbrekullushem te babait te tyre te nje personi qe nuk u koruptua kure  ne punen e tij edhe kur kishte postin  e Drejtorit te Drejtorive te gjeollogjise te  Shqiperise.  Djemte i dhane dhe   kenaqesine e gjyshit me dy    niper  Edonin, Adrianin dhe mbesen Livja. 

Nga qyteti i tij u vleresua me titullin. Qytetar nderi ne 100 vjet.  Ne qytetin e patosit. Skenderi ka kenaqur dhe zemerat e tifozave te futbollit si futbollist dhe tranjer.  Pra ishte nje person i  kompletuar dhe i pa krahasushem.

U prehesh ne paqe  miku jone shoku jone babai shembellor dhe bashkeshort i mire.

Sot po ndahemi nga ju me dhimbje ne zemer  dhe me shume respekt.  I pa haruar kujtimi juaj Skender Elbasani   Te qofte dheu i lehte.

Family and friends may meet at the graveside by 11am Thursday August 12, 2021 or the front gates of Fernwood Cemetery by 10:45. We will guide you to the graveside from this point. Fernwood Cemetery, Baltimore Avenue, Lansdowne, PA 19050.  

To send flowers to the family or plant a tree in memory of Skender Elbasani, please visit our floral store.


Services

Graveside Service
Thursday
August 12, 2021

11:00 AM
Fernwood Cemetery, Lansdowne, Pa
6501 Baltimore Avenue
Lansdowne, PA 19050

© 2021 Vraim Funeral Home, Inc.. All Rights Reserved. Funeral Home website by CFS & TA | Terms of Use | Privacy Policy